Istnieje spora lista czynników, które mogą doprowadzić u pacjenta do pojawienia się SIBO. Są to między innymi zaburzenia wydzielania enzymów trzustkowych, zaburzenia sekrecji kwasu solnego, nieprawidłowości przewodu pokarmowego czy zaburzenia immunologiczne. Do przerostu może także dojść na skutek niealkoholowej stłuszczeniowej choroby zapalnej wątroby, marskości wątroby, celiaki, choroby Leśniewskiego-Crohna czy zespołu krótkiego jelita.
SIBO (z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Dochodzi do niego na skutek obecności obcych szczepów lub wzrostu liczebności bakterii, które naturalnie występują w jelicie cienkim. Do najczęstszych objawów towarzyszących temu zespołowi zalicza się bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia, gazy czy odbijanie. Przerost bakteryjny może mieć również związek z innymi dolegliwościami układu pokarmowego, takimi jak IBS (zespół jelita drażliwego) czy stan obniżonej odporności.
Szacuje się, że w populacji dorosłej częstość występowania SIBO dotyczy nawet 22% osób, natomiast ponad 85% rzekomo chorych na zespół jelita drażliwego (IBS) w rzeczywistości ma przerost bakteryjny. Z uwagi na zaburzoną mikrobiotę jelita dochodzi do nieprawidłowości w procesie wchłaniania i trawienia. Zaobserwowanie niepokojących objawów powinno skłaniać pacjenta ku przeprowadzeniu testu oddechowego wodorowo-metanowego z laktulozą, czyli nieinwazyjnego badania, którego celem jest diagnoza przerostu.
Badanie polega na pomiarze wodoru i metanu w wydychanym powietrzu, po uprzednim podaniu pacjentowi laktulozy. Jako że w przypadku niektórych chorób część węglowodanów przyjętych z pokarmem nie jest trawiona i dochodzi do fermentacji, wytwarzany w jej trakcie przez obecne w jelicie grubym i cienkim wodór jest pierwszym dowodem na istnienie przerostu bakteryjnego.
Na dwa dni przed przeprowadzeniem testu pacjent nie powinien zażywać antybiotyków, aspiryny, środków przeczyszczających i witamin. Na 24 godziny przed badaniem z kolei nie należy spożywać wzdymających warzyw, takich jak cebula, kapusta, por fasola, nie należy palić papierosów i żuć gumy, a także należy unikać picia mleka i soków owocowych. Ostatni nieobfity posiłek należy spożyć na 12 godzin przed badaniem, natomiast w dniu badania należy być na czczo (dozwolone jest wypicie jednej szklanki wody bez dodatku cukrów).
Badanie trwa 2 h. Po pierwszym pobraniu próbki powietrza pacjent otrzymuje do wypicia 200 ml roztworu laktulozy (laktuloza 10 g/ 1 dawka). Co 20 min pobieramy od pacjenta próbkę powietrza.
W ciągu 12 godzin przed testem nie należy nic jeść, pić należy tylko wodę.
Po przeprowadzeniu testu, wynik przedstawiony jest w formie wykresu, którego analizą zajmuje się lekarz podczas konsultacji gastroenterelogicznej. Jeśli diagnoza potwierdzi występowanie SIBO, to niezależnie czy jest to przerost z przewagą wytwarzanego wodoru, czy z przewagą metanu, leczenie zazwyczaj związane jest z antybiotykoterapią. Bardzo ważna jest również dieta, która może zapobiec występowaniu większości uciążliwych dolegliwości.
Badanie wykonujemy w Centrum Medycznym Wilsona, w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 58.
Ocena ogólna: 125 opinii