Borelioza – p/c IgM met. Western-Blot
Badanie przeciwciał przeciw boreliozie IgM metodą Western-Blot wykonuje się w celu potwierdzenia obecności antygenów krętka boreliozy. Powinno być wykorzystane do potwierdzenia wyników uzyskanych dla próbek uznanych za pozytywne lub wątpliwe w teście przesiewowym.
Borelioza należy do najczęstszych chorób odkleszczowych – wywołuje ją krętek Borrelia burgdorferi, który jest przenoszony przez kleszcze. Bezpośrednią przyczyną zakażenia jest ukąszenie przez pajęczaka, w wyniku którego do rany ofiary przenika jego ślina i zawartość jelita środkowego. Im dłużej kleszcze pozostaje wbity w skórę, tym większe ryzyko zachorowania na boreliozę – wzrasta ono wyraźnie po ok. 72 h.
Borelioza może mieć zróżnicowany przebieg, który zmienia się w zależności od stadium choroby.
Na początku mówimy o boreliozie wczesnej miejscowej, która występuje w przedziale od 3 do 33 dni od zakażenia. Na tym etapie może pojawić się tzw. rumień wędrujący (występuje u mniej niż 85% zakażonych) oraz objawy grypopodobne. Czułość wykonywanych w tym okresie badań serologicznych szacuje się na 40-60%.
W drugim stadium choroby (borelioza wczesna rozsiana) zakażenie obejmuje różne układy i narządy w organizmie, co skutkuje wystąpieniem wielu zróżnicowanych objawów. Osoba chora na wczesną boreliozę często odczuwa chroniczne zmęczenie, mogą pojawić się bóle głowy i sztywność karku, a także bóle stawów. Już w ciągu kilku tygodni od zakażenia mogą wystąpić takie powikłania, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie nerwów czaszkowych.
Po ok. 6 miesiącach od zakażenia mówimy o boreliozie późnej – w tym stadium w płynie mózgowo-rdzeniowym stwierdza się obecność przeciwciał w klasie IgG. Może wystąpić zapalenie mózgu, ataksje, niedowłady, objawy spastyczne. Częstym objawem boreliozy później jest też przewlekłe zapalenie stawów.
Skuteczność leczenia jest uzależniona od stadium choroby – wcześnie wykryta borelioza jest całkowicie uleczalna za pomocą antybiotyków. Wraz z rozwojem zakażenia zwiększa się ryzyko powikłań i zagrożenie dla życia choroby.
Test Western-Blot służy do jakościowego oznaczenia in vitro ludzkich przeciwciał klasy IgM (przeciwciała świadczące o wczesnym zakażeniu) przeciwko antygenom Borrelia w surowicy lub plazmie.

Jak przygotować się do badania moczu na badanie ogólne?
Jak przygotować się do badania moczu na badanie ogólne? Przed planowanym badaniem moczu zaleca się unikania znacznych wysiłków fizycznych lub długotrwałych marszów. Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych.