Cholesterol HDL w surowicy
Badanie HDL (cholesterolu HDL) wykonuje się jako część badania przesiewowego, razem z cholesterolem całkowitym lub jako składnik profilu lipidowego (cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglicerydy). Pozwala określić ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Zalecane co najmniej raz na 5 lat.
Cholesterol frakcji HDL jest odpowiedzialny za zwrotny transport cholesterolu z komórek tkanek obwodowych do wątroby. Wątroba jest jedynym organem zdolnym do eliminacji cholesterolu z ustroju poprzez syntezę kwasów żółciowych. Podwyższone stężenie cholesterolu HDL chroni przed wystąpieniem choroby niedokrwiennej serca. Obniżone stężenie HDL, zwłaszcza w połączeniu z podwyższonym stężeniem triglicerydów, jest związane ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej.
Badanie cholesterolu HDL jest elementem lipidogramu – jako takie powinno być wykonywane równocześnie z oznaczeniami cholesterolu, cholesterolu LDL i triglicerydów.

Jak przygotować się do badania moczu na badanie ogólne?
Jak przygotować się do badania moczu na badanie ogólne? Przed planowanym badaniem moczu zaleca się unikania znacznych wysiłków fizycznych lub długotrwałych marszów. Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych.