Czynnik reumatoidalny
Badanie RF (czynnik reumatoidalny) jest wykonywane w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) lub zespołu Sjögrena, a także w celu monitorowaniu skuteczności leczenia u osób cierpiących na te choroby.
Czynnik reumatoidalny RF klasy IgM jest podwyższony u 70-80% chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i u wszystkich chorych z obecnymi guzkami reumatoidalnymi i zapaleniem naczyń.
Podwyższone stężenie RF różnego stopnia występuje w całym szeregu autoimmunologicznych chorób reumatycznych oraz innych schorzeniach niereumatycznych, takich jak:
- wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B),
- inne przewlekłe choroby wątroby,
- sarkoidoza,
- śródmiąższowe zapalenie płuc,
- gruźlica,
- kiła,
- malaria.
Warto wiedzieć, że podwyższone stężenie RF stwierdza się u 1-5% ludzi zdrowych i u 10% osób po 65 r.ż.
Badanie RF wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie, że objawy występujące u pacjenta są związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub zespołem Sjögrena. Mowa o takich symptomach, jak:
- bóle i obrzęki stawów,
- bóle mięśni,
- suchość w ustach,
- suche oczy.

Jak przygotować się do badania moczu na badanie ogólne?
Jak przygotować się do badania moczu na badanie ogólne? Przed planowanym badaniem moczu zaleca się unikania znacznych wysiłków fizycznych lub długotrwałych marszów. Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych.