D-dimery
Badanie poziomu d-dimerów pomaga wykluczyć występowanie incydentów zakrzepowo-zatorowych. Jest wykorzystywane m.in. w diagnostyce zakrzepicy.
D-dimery są końcowymi produktami fibrynolizy. Są jedynymi wskaźnikami nieprawidłowości krzepnięcia, które w skuteczny sposób określają obecność stabilizowanej fibryny. Poziom D-D wzrasta w zespole DIC, procesach nowotworowych i zakrzepowo-zatorowych.
Badanie wykonuje się w przypadku obecności objawów wskazujących na możliwość wystąpienia incydentu zakrzepowego lub zaburzenia, które powoduje ostry lub przewlekły stan nadkrzepliwości, jak zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna oraz zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), a także w monitorowaniu postępu i skuteczności leczenia DIC i innych stanów nadkrzepliwości.

Jak przygotować się do badania moczu na badanie ogólne?
Jak przygotować się do badania moczu na badanie ogólne? Przed planowanym badaniem moczu zaleca się unikania znacznych wysiłków fizycznych lub długotrwałych marszów. Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych.